NBA liga klađenje u MeridianBet kladionici
NBA liga klađenje u MeridianBet kladionici
NBA liga (National Basketball Association) je košarkaška liga Severne Amerike. Radi se o košarkaškom takmičenju koje je najjače i najpopularnije na svetu.
NBA utakmice gledaju se i prate širom sveta i svaki tim ima svoje navijače. S obzirom da je Nikola Jokić nedavno postao šampion NBA lige i osvojio prsten sa Denver Nagetsima, praćenje sezone u košarkaškoj ligi Amerike veoma je popularno i na našim prostorima.
Fanovi u Evropi najviše vole da se klade mečeve Evrolige i Evrokupa, dok je na našim prostorima isto veoma praćena i ABA liga, ali sigurnim smo da ima i mnogo navijača i ljubitelja američke košarke.
Za sve ljubitelje NBA lige kladionica MeridianBet spremila je odličnu ponudu igra koju prate najbolje NBA kvote. Pored najjače košarkaške lige, možeš se kladiti i na WNBA i NCAA lige u našoj kladionici.
Klađenje na NBA ligu veoma je popularno, jer se radi o ligi koja donosi veliki broj poena, brzu promenu poseda i izuzetno dinamične utakmice.
Kladi se i ti na najjaču košarkašku ligu na svetu. Pronađi kvote za osvajanje NBA, kladi se na poene igrača koji su veoma popularni, kao i na konačan ishod mečeva. Kada ima mnogo utakmica, preporučujemo ti i klađenje uživo koje zabavu podiže na viši nivo.
NBA klađenje se ne propušta i sve kvote za osvajanje NBA lige na vreme su spreme. Predvidi novog NBA šampiona i pre početka sezona i pokaži da si pravi košarkaši majstor. Saznaj prvi sve NBA pobednik kvote.
Navijajmo za Nikolu Jokića i naše košarkaše u pohodu na novi šampionski prsten. NBA sampion kvote isporučujemo na vreme.
Kada i kako je nastala NBA liga?
NBA liga je osnovana 6. juna 1946. godine u Njujorku kao Košarkaška Asocijacija Amerike (BAA – Basketball Association of America).
Tri godine nakon osnivanja usledila je promena imena u Nacionalnu Košarkašku Asocijaciju (NBA – National Basketball Association) nakon spajanja sa NBL ligom.
Vremenom NBA liga je postala najjača košarkaška liga na svetu, a ujedno i najbogatija. Prema proceni analitičara, NBA igrači su najplaćeniji sportisti na svetu po prosečnim godišnjim primanjima i veliki broj timova vredi po nekoliko milijardi dolara. Najvredniji tim je Golden Stejt Voriors koji je procenjen na sedam milijardi dolara.
NBA liga je postala košarkaški cirkus koji generiše sve veću količinu para. Prenosi utakmica su sve skuplji, hale pune, i liga je sve gledanija.
Takođe, sve veći broj utakmica tokom sezone igra se van granica Sjedinjenih Američkih Država kako bi se dodatno promovisao brend lige i proširila popularnost klubova i igrača.
Najjača košarkaška liga okuplja 30 klubova koji su smešteni u dve konferencije Zapadnu i Istočnu gde svaka konferencija ima po 15 timova.
Aktuelni šampion NBA lige je Denver Nagets, dok su Boston Seltiksi i Los Anđeles Lejkersi najtrofejniji u istoriji sa po 14 trofeja.
Koliko utakmica ima NBA sezona?
Utakmice NBA lige igraju se svake noći od oktobra do aprila i svaki od timova odigra po 82 utakmice po sezoni. Kada na to dodamo i plej-of, tokom jedne regularne sezone NBA lige bude odigrano 1230 utakmica.
U NBA ligi takmiči se 30 ekipa koje su smeštene u dve konferencije – Istočnu i Zapadnu. Svaka od konferencija ima po 15 timova. Svaka od ekipa odigra po 41 utakmica na svom terenu i na gostovanju.
Raspored je takav da neke ekipe međusobno odigraju po četiri, neke po tri, a neke i po dve utakmice među sobom. To zavisi od divizije i konferencije u kojoj su timovi smešteni.
Skoro svake noći na programu je veliki broj utakmica i pauze gotovo da nema od oktobra do aprila, kada je na programu regularni deo sezone. Nakon njega, pa sve do maja, igra se plej-of, gde jedna ekipa, može odigrati maksimalno do 28 utakmica.
Broj utakmica u plej-of je teško predvideti, jer se svaka runda igra na četiri dobije utakmice i dok pojedini dueli budu rešeni u četiri meča, vrlo često viđamo i one koji odu u sedam utakmica.
NBA liga plej-of: Prava zabava kreće u aprilu
Iako regularni deo sezone donosi odlične mečeve i sjajnu košarku, ipak prava poslastica nastupa tek po završetku regularnog dela sezone.
Od aprila do juna igra se plej-of NBA lige u kome se najbolji timovi takmičenje za osvajanje šampionskog prstena i ulazak u istoriju.
Format plej-of promenio se poslednjih godina. Ranije u njemu su kvalifikovalo po osam najboljih ekipa iz Istočne i Zapadne konferencije. Međutim, nedavno je to promenjeno i uveden je plej-in turnir za timove na devetom i desetom mestu na NBA tabela.
Format plej-in tunira je takav da ekipe od sedmog do desetog mesta igraju međusobno za određivanje dva učesnika plej-ofa, dok prvih šest timova na tabeli obeju konferencija imaju direktan plasman u plej-of.
U plej-ofu raspored se određuje tako što se sastaju:
- Prvi i osmi
- Drugi i sedmi
- Treći i šesti
- Četvrti i peti
U svakoj rundi dvomeč se igra na četiri dobijene utakmice, kao i veliko finale.
NBA liga finale: Kruna svake sezone
Kruna svake NBA sezone je veliko finale. U finalu se sastaju pobednik Istočne i pobednik Zapadne konferencije.
Termin održavanja finala je obično u junu i kao i sve runde pre, finale se takođe igra u sedam dobijenih utakmica.
NBA finale je jedno od najgledanijih sportskih dešavanja na svetu. Pobednik finala dobija trofej Lerija O’Brajana.
Finale NBA lige sve od 1985. godine igralo se u formatu 2-2-1-1-1, što znači da bolje rangirani tim na kraju sezone ima prednost domaćeg terena i domaćin je u prve dve utakmice, potom je drugi tim domaćin u dve utakmice, pa se nakon toga domaćinstvo menja na po jedan meč.
Od 1985. godine, pa sve do 2014. godine, finala su igrana u formatu 2-3-2, tako da su prva dva i poslednja dva meča igrana na terenu ekipe koja je bolje plasirana i ima prednost domaćeg terena.
Od 2014. godine vraćen je 2-2-1-1-1 format.
Gledanost NBA finala je velika, kako u Americi, tako i širom sveta. U Sjedinjenim Američkim Državama prosečna gledanost plej-ofa iznosila je 5,47 miliona po utakmici i ono je bilo najgledanije finale u poslednjih pet godina.
Veliko finale NBA lige između Denvera i Majamija imalo je prosečnu gledanost od 11,64 milliona po utakmici, dok je finale imalo gledanost od 13,08 miliona.
NBA liga osvajači: Dve franšize neprikosnovene na vrhu
Šampion NBA lige je kruna uspeha svakog NBA kluba i svake generacije. Tokom istorije NBA lige 21 različita ekipa je osvojila šampionski prsten, dok pet timova nikada u svojoj istoriji nikada nije zaigralo u finalu.
Prvi šampion NBA lige bili su Čikago Stagsi koji su u finalu 1947. godine pobedili Filadelfija Voriorse sa 4-1.
Šampion NBA lige određuje se u velikom NBA finalu između pobednika Istočne i Zapadne konferencije. U dosadašnjih 87 finala, više uspeha imaju ekipe iz Istočne konferencije koji vode sa 40 pobeda naspram 37 koliko imaju timovi Zapadne konferencije.
Pobednik finala i šampion lige dobija trofej Lerija O’Brajana.
Najtrofejniji timovi su Boston Seltiksi i Los Anđeles Lejkersi koji su po 17 puta bili šampioni. Sem ova dva tima nijedna druga ekipa nema dvocifren broj titula i nije ni blizu da ugrozi vodeći dvojac. Lejkersi imaju čak 15 poraza u finalima, dok Seltiksi su samo pet puta poraženi u velikom finalu.
Od 30 klubova, koliko ih je u NBA ligi, 20 je uspelo da osvoji titulu, dok 10 još uvek u tome nije uspelo, ako već navodimo šampione, pomenućemo i one koji nikada nisu osvojili prsten.
- Bruklin Nets
- Šarlot Hornets
- Indijana Pejsers
- Los Anđeles Klipers
- Memfis Grizlis
- Minesota Timbervulvs
- Nju Orleans Pelikans
- Orlando Medžik
- Finiks Sans
- Juta Džez
Hornetsi, Klipersi, Grizlisli, Timbervulvsi i Pelikansi su jedine ekipe koje nikada u svojoj istoriji nisu zaigrali u velikom finalu.
Pomenuli smo da su Boston Seltiksi i Los Aneđeles Lejkersi dva ubedljivo najdominantnija kluba u NBA ligi i da zajedno imaju čak 34 titule, po 17.
Ovaj dvoja prate Golden Stejt sa sedam i Čikago Bulsi sa šest titula.
Lista svih osvajača šampionskog prstena:
- Boston Seltiks, Los Anđeles Lejkers – 17 titula
- Golden Stejt Voriors – 7 titula
- Čikago Buls – 6 titula
- San Antonio Spars – 5 titula
- Filadelfija 76ers, Detroit Pistons, Majami Hit – 3 titule
- Njujork Niks, Hjuston Rokets, Milvoki Baks – 2 titule
- Klivlend Kavalirs, Atlanta Houks, Vašington Vizards, Oklahoma Siti Tander, Portland Treilblejzers, Dalas Meveriks, Toronto Reptors, Denver Nagets – 1 titula
Igrač sa najviše NBA prstenova
Bil Rasel je igrač sa najviše NBA prstenova. Legendarni centar Bostona osvojio je 11 prstenova igrajući za Seltikse tokom 50-ih i 60-ih godina prošlog veka. Neverovatan je podatak da je Bil Rasel tih 11 prstenova osvojio tokom svoje 13-godišnje karijere koja je trajala od 1956. do 1969. godine. Tokom svoje karijere samo dve sezone je završio a da nije bio šampion NBA lige – 1958. i 1967. godine.
Na drugom mestu nalazi se njegov saigrač Sem Džons koji je osvojio 10 prstenova. Džons je imao karijeru koja je trajala 12 godina i priključio se Bostonu 1957. godine.
Na vrhu liste igrača sa najviše prstenova u istoriji NBA lige nalaze se mahom oni koji su igrali za Boston tokom 50-ih i 60-ih godina prošlog veka.
Tako da na listi slede Tom Hajnson, KC Džons, Seč Sanders i Džon Havliček sa po osam prstenova. Još dva igrača Bostona Džim Lostakof i Frenk Remsi slede na listi sa po sedam prstenova.
Prvi igrač na listi koji nije osvajao prstenove sa famoznom generacijom Bostona je Robert Ori koji je osvojio sedam prstenova sa Hjustonom, Lejkersom i San Antonijom. Ori je jedan od nekolicine igrača koji su osvojili prsten sa tri različita kluba.
Najuspešniji igrači u istoriji lige:
- Bil Rasel – 11 prstenova
- Sem Džons – 10 prstenova
- Tom Hajnson, KC Džons, Seč Senders, Džon Havliček – 8 prstenova
- Džim Loskatof, Frenk Remzi, Robert Ori – 7 prstenova
- Bob Kasi, Karim Abdul-Džabar, Majkl Džordan, Skoti Pipen – 6 prstenova
Džordž Majkan, Džim Polard, Slejter Martin, Leri Sajfrid, Don Nelson, Majkl Kuper, Madžik Džonson, Denis Rodman, Ron Harper, Stiv Ker, Kobi Brajant, Derek Fišer, Tim Dankan – 5 prstenova
Kako se pravi NBA liga raspored?
Nakon završetka sledi ono najzanimljiviji, počinje plej-of. On se igra od aprila do juna i u njemu se najbolji timovi Zapadne i Istočne konferencije bore za titulu najboljeg u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu.
Broj utakmica koji će timovi odigrati među sobom zavisi od konferencije i od divizije u kojoj su timovi smešteni.
Svaka konferencija im po tri divizije sa po pet timova.
NBA raspored se pravi na sledeći način. Svaki tim igra po četiri puta protiv rivala iz iste divizije. Takođe protiv šest timova iz konferencije odigra po četiri utakmice, dok protiv preostala četiri tima odigra po tri meča. Protiv kojih šest timova se igraju četiri utakmice, protiv koje četiri ekipe po tri, menja se na svakih pet godina.
Protiv ekipa iz suprotne konferencije svaki tim odigra po dva puta.
- Četiri puta protiv ekipa iz svoje divizije – 16 utakmica
- Četiri puta protiv šest ekipe van svoje divizije, ali iz iste konferencije – 24 utakmice
- Tri puta protiv preostale četiri ekipe iz konferencije – 12 utakmica
- Dva puta protiv timova iz suprotne konferencije – 30 utakmica
NBA utakmice igraju se svake večeri, pretežno za evropsku vremensku zonu, u noćnim terminima i pauza se jedino pravi tokom Ol-star utakmice.
NBA raspored možeš saznati na našem sajtu među sportskom statistikom gde ćeš imati uvid u to kako izgleda tabela NBA lige i koje su NBA utakmice danas na programu.
NBA liga rezultati: Isprati sva dešavanja
Za nas koji živimo u Evropi, malo je nezahvalno ispratiti baš sva NBA dešavanja, jer je veliki broj utakmica na programu tokom noći. Međutim, ne sumnjamo da ima mnogo fanova NBA lige koji su spremni da ostanu budni čitavu noć i prate učinak svojih omiljenih timova.
MeridianBet kladionica je tu sa tobom da pratimo zajedno sva dešavanja svake noći preko okeana. Kladi se, prati tikete i navijaj za svoje favorite.
Među našim sportskim uzivo rezultatima isprati sva dešavanja i budi u toku sa NBA rezultati uzivo. Po završetku regularnog dela sezone budi zajedno i prati NBA plej of rezultati.
Ukoliko ne možeš da pratiš rezultate tokom noći, već voliš da ujutru sumiraš sva dešavanja, na raspolaganju su ti svi rezultati prethodne noći i tok svih utakmica.
NBA kladjenje je veoma popularno, a MeridianBet je tu da ti upotpuni užitak.